Related Posts with Thumbnails

Thursday, October 29, 2009

Yurtdışına Giderken Valiz Nasıl Hazırlanır?


  • Yapmanız gereken ilk iş,  kullandığınız hava yolu şirketinin size ne kadar ücretsiz bagaj hakkı verdiğini öğrenmek. Bu bilgiyi biletinizde bulabilirsiniz. Ancak ücretsiz bagaj hakkınız ne kadar olursa olsun, bir parçanın  32 kiloyu geçmemesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Aksi takdirde check-in bankosunda güç durumlara düşebilirsiniz. Ayrıca bagajınızı tartmadan kesinlikle hava alanına gitmeyin. Zira size çok ağır gelmeyen bir valiz, yüklü miktarda ilave bagaj ücreti ödemenize neden olabilir.

  • Valizinizin, güvenlik görevlilerince siz yanında değilken dahi (check'in sonrasında) açılabileceğini göz önünde bulundurarak, içine değerli eşya ve x-ray'de görüldüğünde kuşkuya neden olabilecek malzeme koymayın (çörek yapmak üzere yanınıza alabileceğiniz haşhaş gibi :) ).


  • Sadece bir adet, maksimum 8 kilo ağırlığında kabin bagajı taşıyabilirsiniz (el çantanız hariç). Kabin bagajınız 8 kilodan ağırsa, check-in bankosundaki görevliden saklasanız iyi olur. Zira kabin bagajınızı tartarak, fazlalıkları uçağın altına verdiğiniz valie aktarmanızı isteyebilir. Kabin bagajınızın tartılmamasını sağlayabilirseniz, kitap vb. nispeten ağır eşyalarınızı kabin bagajında taşımanız size kilo avantajı sağlayabilir. Tabii örneğin 12 kiloluk bir çantayı, bir halterci misali kaldırarak kabindeki göze koymayı gözünüz kesiyorsa :)

  • Uçak kabinine sıvı alınmasında ciddi kısıtlamalar olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Aksi takdirde oldukça değerli kozmetik malzemelerinizden bir kısmı elinizden alınabilir. Bunun için ilgili düzenlemleri önceden öğrenip, hazırlığınızı ona göre yapın. Ayrıca şampuan vb. tüm kozmetik malzemeleri ayrı ayrı poşetlemenizi öneririm, böylece olası bir sızma durumunda eşyalarınız kirlenmemiş olur.

  • Bunlara ilaveten gitmek istediğiniz ülkeye yiyecek, bitkisel ve hayvansal ürünler götürmek isterseniz, gideceğiniz ülkenin bu konudaki uygulamalarını kontrol edin. Mesela Allah'ın Latin Amerika'sında kahvaltıda ne yiyeceğim derdine düşüp Şili'ye beyaz peynir götürürseniz başınız derde girebilir, güzelim peynirinizden olacağınız gibi bir de ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Tam bir paranızla rezil olma durumu yani...

0 yorum: