Related Posts with Thumbnails

Sunday, November 22, 2009

DOĞU AFRİKA'NIN KALBİ, ZITLIKLARIN ŞEHRİ NAİROBİ

kenya_africa haritaDört milyonu aşkın nüfusuyla Doğu Afrika'nın 4. büyük kenti olan Nairobi, adını modern hayatı reddedip  geleneksel bir şekilde hayatlarını devam ettiren Masai kabilesinin dilindeki  "soğuk su" (uaso nyrobi) ya da  "soğuk suyun doğduğu yer" (enkara nyrobi) kelimelerinden alıyor. Dünyanın safari başkenti ya da güneşli şehir olarak da bilinen Nairobi aslında genç bir şehir. İngilizler tarafından buraya 1899 yılında önce bir demiryolu kampı, daha sonra da Uganda demiryolunun merkezi kurulmuş. 1905 yılında ise Nairobi başkent yapılmış. Böylece İngiliz Doğu Afrika'sının merkezi olan şehir bugün de Doğu Afrika'nın merkezi konumunda. Ziraequator line uluslararası kuruluş ve şirketlerin bölge merkezleri,  New York, Cenevre ve Viyana'dan sonraki dördüncü Birleşmiş Milletler Karargahı, BM İnsan Yerleşimleri Programı ve BM Çevre Programının merkezleri halen Nairobi'de.
 
Nairobi ekvatorun 145 km güneyinde yer alıyor.  Ekvatora yakın olması nedeniyle de gündüz ve geceler yıl boyunca yaklaşık 12 saat yaşanıyor. Ekvator çizgisinin bulunduğu yere gittiğinizde (çizgi falan   yok tabii) huni benzeri bir cismin üzerine döktüğünüz suyun  ekvatorun bir adım yukarısında (kuzey yarım kürede) sağa doğru, güney yarım kürede sola doğru,  ekvator çizgisinin tam üzerinde ise aşağı doğru aktığını görecek ve sanırım büyük çoğunluğunuz Barış Manço'yu yad edeceksiniz :)
İKLİM - BİTKİ ÖRTÜSÜ
Nairobi-Uhuru-ParkNairobi'de bizdekinin aksine, dört mevsim yerine yağışlı ve yağışsız olmak üzere sadece iki mevsim yaşanıyor. Daha çok bizdeki ilkbahar ve sonbahara tekabül eden bu mevsimlerden yağışlı mevsimler ise kısa yağışlar ve uzun yağışlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Küresel ısınmanın da etkisiyle  yerli halk bile yağışların ne zaman başlayıp  ne zaman sona erdiğini söyleyemiyor ancak genel olarak Mart-Mayıs döneminde uzun yağışlar, Kasım-Aralık döneminde ise kısa yağışlar yaşanıyor. Her ne kadar Türkiye'de hemen herkes Afrika'nın her yanında kavurucu sıcaklar yaşandığını düşünse de, Nairobi'de sıcaklıklar 31-32 derecenin üzerine pek çıkmıyor. Güney yarım kürede kış mevsimi olan Haziran-Eylül döneminde ise sıcaklıklar gündüz 11, gece ise 5 dereceye kadar düşebiliyor. 
 
Dört mevsim bahar yaşanıyor olması, önemli ölçüde yağış alıyor olması ve deniz seviyesinden 1.650 m  yüksekte olmasından dolayı jakarandaNairobi 4 mevsim yeşil ve her mevsim çiçeklerle dolu. Ayrıca sıtmaya neden olan dişi anofel sinekleri de yüksek rakımda yaşayamadıklarından, şehir merkezinde sıtmaya sık rastlanmıyor. Sizin anlayacağınız iklim ve doğa açısından burası tam bir yeryüzü cenneti.
 
Bu müsait iklim sayesinde de Nairobi ve çevresinde yıl boyunca kesme çiçek üretimi yapılıyor, ayrıca dünyanın en kaliteli çayları yine bu yörede yetişiyor. Kenya Avrupa Birliği'nin bir numaralı çiçek ihracatçısı. Kenya'da yetişen çiçeklerin neredeyse tamamı uçaklarla önce Hollanda'ya, oradan da tüm dünyaya gönderiliyor. Ayrıca afiyetle içtiğiniz Lipton Yellow Label'ların bu kadar çabuk ve güzel renk vermesinin sırrı da içinde bulunan bir miktar Kenya çayı (bu konuya ileride ayrıntılı bir biçimde değineceğim). Çiçeklerle ilgili son bir not: Türkiye'de saksıda yetiştirmek için çabaladığımız bir çok çiçek, burada doğal bir biçimde yetişiy0r..

Bu müsaittea field iklimden istifade etmek için ben de evimizin bahçesinin küçük bir bölümünde domates, maydanoz,  biber, marul vs. yetiştirdim.  Türkiye'den götürdüğüm tohumlar, yağışların etkisiyle  çok kısa süre içinde ürün verdiler. Bu sayede ben de kendi yetiştirdiğim sebzeleri yemenin ne kadar keyifli olduğunu anlamış oldum. Kendi elinizle ektiğiniz, suladığınız, otlarını temizlediğiniz, yemeye kıyamadığınız sebzeler.

 


ZITLIKLARIN ŞEHRİ
Kibera Muhteşem iklimi ve doğal güzelliğinin yanı skyline-nairobi-kenya-all2813287sıra Nairobi'ye gelir gelmez   hissettiğiniz ilk şey, şehre hakim olan zıtlıklar.  Bir yanda gökdelenler, harika malikaneler, diğer yanda teneke evlerden müteşekkil, hiçbir altyapısı bulunmayan gecekondular;  bir yanda parasızlıktan işine yürüyerek giden insanlar, öte yanda son model arabalar; bir yanda mısır unundan başka gıdası bulunmayanlar, öte yanda dünya standardında restoranlar; bir tarafta takım elbiseli, modern giyimli  insanlar, diğer tarafta kulak memeleri kesilerek sarkıtılmış, üzerlerinde suka denilen ince battaniyeleri, eski araba lastiklerinden yapılmış terlikleri ve ellerinden asla bırakmadıkları ince sopalarıyla caddede yürüyen Masailer.  Zenginlik ile fakirliğin bu kadar keskin bir şekilde hissedilmesi ve bu kadar iç içe yaşanması sanırım bir Afrika  gerçeği.

nairobi_gün batımıMasai_Warrior_by_demi2004nairobi streets3

6 yorum:

nesobaby said...

İstanbul'da da (ya da Türkiye genelinde) bu zıtlıkları çokça görüyoruz ama tabi Afrika görüntüsü çok daha farklı. Biz Afrika'daki birçok yerin adını da bilmeyiz belli başlı olanları dışında. Yıllar önce kuzenim Nijerya kökenli bir çocukla çıkmıştı (Kanada'da) Türkiye'ye geldiğinde bazı geleneklerinden yaşadıklarından bahsetmişti. İnsana ne kadar farklı geliyor kültürleri, yaşam biçimleri. Keşke doğal hallinde bırakılsaymış Afrika ve bu zıt çirkin görüntüler olmasaymış.

nesobaby said...

Bu arada fotoğraflarını siteye koyduğunda gölgeli nasıl duruyor çok ufak ama şık bir ayrıntı olmuş :)

Griffith said...

O gökdelenlerin içi hep beyaz adam kaynıyordur herhalde.:)

martı said...

Günbatımı hep böyle muhteşem mi oralarda?!

İrem said...

Mehtap bu yazını okurken aynı anda farklı farklı lezzetleri hissettim damağımda.. Bir taraftan nerdeyse bir ansiklopedi kıvamında yerince ve yeterince bilgi, bir taraftan deneme tadındaki ifadeler ve sıradaki satırda anlatılanları merakla beklediğimiz bir hikaye kıvamı.. Bu arada insanın kendi elleriyle yetiştirip ürettiklerini yiyebilmesi çok güzel bir duygu olsa gerek.. Hep hayalini kurmuşumdur kendi yetiştirdiğim domates ve salatalıkların ;)) İnşallah bir gün bana da kısmet olur kendi ürünlerimi yiyebilmek ;))

Mehtap said...

Nesobaby: Blogumu oluşturmak için artık windows live messenger'ın son sürümü ile birlikte gelen "Windows Live Writer" adlı programı kullanıyorum. Bu programda fotoğrafların yayınlanış şekline ilişkin çeşitli seçenekler var, gölge de bunlardan birisi.

Griffith: Evet gökdelenlerin içinde beyazlar var ama çoğunluk Afrikalı (Hintlileri de es geçmemek lazım). Kenya'da Güney Afrika'daki kadar çok beyaz ve mevcut beyazlara karşı da büyük bir düşmanlık yok.

Martı: Gün batımı nerede muhteşem değil ki :) Şehirde her zaman bu kadar güzel değil ama safari de bir harika.

İrem: Yakında süper bir eleştiri yazarı olacaksın ha gayret :)