Related Posts with Thumbnails

Thursday, November 19, 2009

OTOTEYPLİ YATAK

Evimiz için mobilya seçmek, seçeneklerin azlığı nedeniyle ilk başlarda can sıkıcı bir süreç olsa da, mağazalardaki nev-i şahsına münhasır mobilyaları gördükçe, Kenyalı marangozlarla tanıştıkça nispeten keyifli, en azından öğretici bir süreç haline geldi. Aslında malzeme oldukça kaliteli ve ucuzdu (anladığım kadarıyla İngilizler de mobilyalarının ününü, kolonilerinden götürdükleri bu kaliteli kerestelere borçlular) ama mesele işçilik ve tasarımdı.

Kenya'da orta sınıf bulunmadığından, mağazalardaki mobilyalar genelde ülkenin üst sınıfına hitap eden büyük, gösterişli ve bizim zevkimizle uzaktan yakından alakası olmayan şeylerdi. Örneğin kocaman deri koltuklar zenginler için vazgeçilmezdi. mobilya1Aralarında tasarım harikaları da yok değildi ama huyumuz kurusun, biz sade şeyler seviyorduk :) Örneğin bir hipermarkette gördüğümüz kocaman, yuvarlak çift kişilik bir yatağı sanırım hiç unutmayacağım. Dört bir yanı deri kaplı bu tasarım harikasının büyükçe bir yatak başlığı, ve bu başlığın tam orta yerine monte edilmiş renkli düğmeleri olan bir araba teybi vardı. Evet yanlış duymadınız, sanırım yatak odasında müzik dinlemeyi çok sevenlere hitap eden bu ürün sayesinde yataktan kalkmadan istediğiniz parçayı dinlemeniz mümkündü (maalesef akıl edip fotoğrafını çekmedim). Peki ses nereden çıkıyordu diyorsanız, yatağın ön kısmının sağ ve sol tarafına monte edilen  iki adet büyükçe hoparlörden :) Aslında yüzebilse gayet iyi bir hovercraft olabilirdi yani, hem böylece sahil yolunda hava atmak için arabada müziği sonuna kadar açmayı seven gençler, denizde yüzenlere hava atma fırsatına da kavuşmuş olurlardı :)

Belirli bir süre mağazalarda mobilya baktıktan sonra istediğimiz gibi mobilya bulamayacağımızı anlayıp,  nairobi-roadside furniturebizden eskilerin tavsiyesine uyarak yol kenarında üretim yapan mobilyacıları ziyaret etmeye karar verdik. Kah kataloglarında gördüklerimizde değişikliklere giderek, kah onlara ne istediğimizi anlatarak siparişlerimizi verdik. Kendileri mobilyalı evlerde oturmadığından bazı şeyleri anlatmak zaman aldı (örneğin sehpaların nasıl olması gerektiğini anlatıp bir de ölçülerini vermek zorunda kaldık, yine de geldiklerinde birbirlerinin içine tam geçmiyorlardı) ama mobilyalar aşağı yukarı zamanında ve istediğimize yakın tasarımlarla evimize teslim edildi. Böylece de sıra artık şehirden bahsetmeye geldi...

2 yorum:

nesobaby said...

Yukardaki koltuk 2 kişilik gibi dursa da sanırım tek kişilik .. ayy gerçekten de korkunçmuş :)) kıroyum ama para bende zevksiz zenginler için söylenmiş işte :)

Seyyar Dünyam said...

Evet tek kişilik. Kilolu olanlar için dizayn edilmiş sanırım :)