Related Posts with Thumbnails

Thursday, January 28, 2010

BAKICILARINI ANNELERİ ZANNEDEN YETİM FİLLER

Nairobi'deki David Sheldrick Vahşi Yaşam Koruma Merkezi aynı zamanda fil yetimhanesi olarak çalışıyor. Sadece pazar günleri saat 10.00'dan 12.00'ye kadar açık olan bu yetimhaneye gittiğimizde, değerli olan fil dişleri için Kenya'nın farklı yerlerinde kaçak avcılar tarafından  anneleri öldürülen ve yetim kalan minik filler karşılıyor bizi.  Vahşi yaşama dönecek yaşa gelene kadar burada bakılan her file bir bakıcı düşüyor ve ne yazık ki filler bakıcılarını anneleri zannediyorlar. Bakıcıları fillere biberonla süt verip, kendilerini iyi hissettirecek yakınlık sunuyorlar. Hantal vücutlu görünmelerine rağmen, annesiz kalan bu filler annelerinin sıcaklıklarını  hissedemediklerinden üşüdükleri için sırtlarında gri battaniyelerle dolaşıyorlar. 
fill
Bir tanesi kalabalığın içine girip, oyunlar oynayıp, yerde yuvarlanmaya başlayınca çok keyifli anlar yaşadık. Annesiz kalmaları ve bakıcılarını anneleri zannetmeleri çok etkiledi beni. Onlara dokunup, ben de oyunlarına dahil olmaya çalıştım.
Yetimhane fillere bakabilmek için kendisine kaynak oluşturmak amacıyla gelen ziyaretçilere 50$ karşılığında yetim bir fil evlat edinme  şansı sunuyor. Tabi ki fili alıp evinize götürmüyorsunuz, sembolik bir olay olmasına rağmen hem yetimhane fillere bakacak kaynak bulmuş oluyor hem de siz yetim fillere yardım etmenin huzuruyla oradan mutlu bir şekilde ayrılıyorsunuz. Yetimhane size evlat edindiğiniz fille ilgili bilgilerin ve resimlerin bulunduğu bir belge  veriyor. Ayrıca resimleri ve bilgileri e-mail adresinize de  gönderiyorlar. 250$ karşılığında ise yavru bir fille bir saat baş başa kalıp,  fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Eğer siz de yetim bir fil evlat edinmek istiyorsanız ya da Nairobi'deki bu merkezi ve filleri görmek istiyorsanız, buyrun.
Fildişi avcılığındaki ciddi artış yetim fil sayısını arttırırken, türü tükenme tehlikesine biraz daha yaklaştırmış. Bu filleri annesiz bırakan da insan, onlar için bir yetimhane açan da...

filll
fil


5 yorum:

beste said...

hala fildisi avliyorlar mi bu kadar bilinclenmeye ragmen!

minimalist said...

çok tatlılar ve üzüldüm yaaa. Anneleri sanmaları beni mahvetti. Buarada ne kadar güzel deneyimler bunlar tebrik ederim sizi.

Seyyar Dünyam said...

Beste, çok şükür 1989 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Moi tarafından yakalanan fildişlerinin kamuoyu önünde yakılmasıyla birlikte Kenya'da fildişi avcılığı oldukça azaldı.

Minimalist, iltifatın için çok teşekkürler. Bence paylaşılmadıktan sonra güzelliğin bir hükmü kalmıyor. Umarım yaşadıklarımın bu açıdan hakkını verebiliyorumdur :)

nesobaby said...

Beni nedense hayvanların başına gelenler daha çok etkiliyor. İnsanların dili var daha güçlüler hayvanlara göre belkide . Bir de kedi annesi olduğum için olabilir :)) bu dünyayı neden hayvanlarla paylaşamıyoruz anlayamıyorum. Özellikle de yavrulara çok üzülüyorum. Bazen belgesellerde de izliyorum ve neden kimse müdehale etmiyor diyorum ( Ben belgeselci olsam kesin müdehale ederdim) Yavrular ço tombikler çok tatlılar umarım vahşi doğaya çıktıklarında onlar da avlanmazlar :(

Spotter Bee said...

Fillerin bakıcılarını anneleri zannetmeleri ve hepsinin sırtında battaniye olması beni mahvetti gerçekten. Ancak ultra zenginlerin fildişi ve aynı zamanda kürke olan talepleri bitmedikçe, bu katliam sürecektir.