Related Posts with Thumbnails

Monday, June 14, 2010

ISSIZ ADA'M MALTA'DAN MERHABA

 

Türkiye'den doğrudan uçuşla 1 saat 45 dakika süren yolculuğumuzun ardından  Malta'ya vardık. Uçaktan baktığımda orta büyüklükteki bir şehri andıran  bu "küçük ve sevimli ada ülkesine "  daha  varır varmaz bunaltıcı sıcağı ve nemi bizlere hoş geldin dedi.

Kenya gibi heyecan verici bir ülkede yaşadıktan sonra  Malta gibi nispeten sakin bir ülkeye gelmek benim için biraz garipti. Ama burada da sahilde yürüyüş yaparak, denize nazır bir yerde kahve eşliğinde kitabımı okuyarak vb. yollarla denizin tadını çıkartabilecektim.  Çünkü her bir şehri, bizdeki semtlerin büyüklüğü kadar olan bir ülkede mutlu olmanın yegane iksiri denizin keyfini çıkartmaktan geçiyordu. En azından benim için öyle.

2199683839_902bb2e108

 

Malta'daki ilk günlerimde     "deniz keyfi " benim kısa süreliğine de olsa  mutlu olmama yetti. Fakat  daha sonra küçük bir adada olduğumuzu ve etrafımızın sularla kaplı olduğunu bilmek kendimi kötü hissetmeme neden oldu. Böyle düşünmekte çok da haksız sayılmazmışım. Zira adada uzun  süre yaşayan insanlarda bir süre sonra klostrofobi oluşmaya başladığı için  doktorlar,  adada yaşayan kişilere fırsat buldukça  başka ülkeleri ziyaret etmelerini öneriyorlarmış.

Neyse ki bahsettiğim bu durum Malta'ya alışmamla beraber çok da uzun sürmedi. Malta'nın da Kenya gibi eski bir İngiliz sömürgesi olması nedeniyle, Arapça ve İtalyanca karışımı olan Maltacanın yanı sıra İngilizcenin resmi dil olması ve trafiğin soldan  akması bizim için kolaylık oldu. Gerçi ilk zamanlarda bir çok işyerinin öğlen  saatlerinde kapalı olmasına, antika otobüslere ve şoförlerine, çok  yüksek sesle konuşan Maltalılara alışamasam da sayılı gün çabuk geçer tesellisiyle karşılaştığım olumsuzluklara çok da aldırış etmedim.

KISACA MALTA

3575058797_a0761fd596

Malta, kimileri için balayı tatili, hafta sonu vb. amaçlarla gelmek için güzel, ucuz, aynı zamanda heyecan verici bir tatil seçeneği, kimileri için ise İngiltere'ye oranla daha avantajlı fiyatları sahip bir dil öğretim merkezi.  Hangi nedenle olursa olsun, Malta özellikle Avrupalılar tarafından tercih edilen popüler bir tatil beldesi. 420.000 nüfuslu bu ada ülkeye her yıl bir milyondan fazla turist geliyor. Kısacası Malta nüfusuna oranla oldukça fazla sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, bu rakamlar Çin'e resmi ziyarette bulunan bir Malta heyeti tarafından kendisine aktarıldığında çok şaşırmış ve "bize bu kadar turist gelse dünyanın geri  kalan ülkeleri boş kalır" demiş :)

Maltalılar, bu kadar küçük bir ülke için zengin sayılabilecek bir kültürel mirasa, bizdeki kadar güzel plajlar bulunmasa da güzel bir doğaya ve sıcak bir iklime sahip olan ülkelerini pazarlamayı gayet iyi biliyorlar. Yılın belirli zamanlarında düzenlenen karnavallar, havai fişek yarışmaları,  çeşitli şenlikler turist çekmeye yönelik etkinliklerden bazıları. Son olarak Lufthansa'nın uçuş dergisinde "dünya kupası Malta'da izlenir" mealinde bir yazı bile vardı. Madem dünya kupasını izlemek için uçağa atlayıp başka ülkeye gideceksiniz, Güney Afrika'ya gidin olsun bitsin değil mi ya :) Dedim ya bazen ülkelerini o kadar abartıyorlar ki, içinizden ister istemez "sen neymişsin be abi" diyorsunuz.

3450649236_b54ffbe439 fiesta

 

MALTA'DAKİ OSMANLI İZLERİ

Yenilmez zannedilen Osmanlı donanmasını, İtalya'dan gelen destekle en şanlı döneminde yenmeyi, daha doğrusu Malta'yı ele geçirmelerini önlemeyi başaran Malta Şövalyeleri,  aynı zamanda tüm Avrupa'nın da güvenini kazanmayı başarmışlar.  Bu zaferden sonra Avrupalılar, Malta'yı büyük bir şevkle geliştirmeye başlamışlar. Adalar, bu dönemde mimarlık, sanat ve kültür açısından altın devrini yaşamış. Malta'daki pek çok görkemli yapı bu dönemin eserleri.

Amacınız dinlenmek ve eğlenmek değil de yeni bir ülke görmekse Malta'ya 3-4 gün ayırmanız yeterli. Başkent Valetta'ya hakim bir noktada olan meşhur Baraka Bahçelerinde hem limanın ve şehrin manzarasını seyredebilir, hem de buradan her gün saat tam 12.00'de yapılan top atışına şahit olabilirsiniz.  Ya da bir balıkçı kasabası olan Marsaxxlok'ta tarihi Fenikelilere dayanan, rengarenk balıkçı kayıkları olan "luzzu"ları seyreyleyerek balık ziyafeti çekebilir, Ortadoğu şehirlerini ve hatta Mardin'i andıran, otantik görüntüsü korunan eski başkent  Mdina'nın bizdekine benzer cumbalı taş evler barındıran dar sokaklarında güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Malta Şövalyelerini yakından tanıyıp Robin Williams'ın oynadığı Temel Reis filmi için inşa edilmiş olan Temel Reis köyüne uğrayabilirsiniz (çocuklu aileler için tavsiye edilir). Tüm bunlara ilaveten ayrıca Osmanlı izlerini barındıran Malta'ya gittiğinizde Malta seferinde hayatını kaybeden Turgut Reis'in ismini taşıyan Dragut Pointi, Osmanlıların kuşatma sırasında ele geçirdiği St. Elmo Kalesini ,19. yy sonlarında Osmanlı aydınlarının sürgün edildiği ve bugün bile hala Malta Şövalyelerine (Order of St. John) ait olan St. John kalesini, 1.Dünya Savaşı'nda şehit düşen askerlerimizin yattığı Osmanlı Şehitliğini ziyaret edebilirsiniz.

 

4401559123_52ccaac9ff

2288649233_b9fc2e6055

 

3231131955_848ac777ec

 

 

MALTA  OTOBÜSLERİ

3117938024_f2cda9ab43

Malta, 2004'ten itibaren Avrupa Birliği üyesi olmasına ve nüfusunun önemli bir kısmı yaşlılardan oluşmasına  rağmen toplu taşıma araçları olarak  hala  İngilizlerden kalan eski  (hatta külüstür demek daha doğru) otobüsleri kullanılıyor. Bu yüzden  ilk zamanlar yaşlılar ve bebekli yolcular için inmesi de binmesi de dert olan bu otobüslere binmemek için elimizden geleni yaptık ve bol bol yürüdük. Otobüslerle ilgili bir diğer önemli zorluk da güzergahlarını öğrenmek. Otobüslerin üzerinde hat numarası dışında gittikleri yer ve geçtikleri duraklarla ilgili bilgi olmadığı için  şoförlere sürekli bu otobüs şuradan geçiyor mu vs. diye sormak zorunda kalıyorsunuz. Elinize hatları içeren bir liste dahi alsanız sormak en doğrusu zira bazı hatlar değişmiş olabiliyor. Bu arada otobüs şoförlerinin ustalık ve diğer bazı yönlerden bizim minibüs şoförlerini aratmadıklarını, ayrıca yolcuların bebekli yolculara ve yaşlılara yer verme gibi bir alışkanlıkları olmadığını da belirtmeden edemeyeceğim.

 

BALIKÇI KASABASI MARSAXXLOK VE LUZZULAR

Ülkenin en güzel balıkçı köyü olan Marsaxxlok ; balık restoranları ve renk renk boyanmış, tarihi Fenikelilere dayanan balıkçı tekneleri ile süslü limanıyla ünlü.  Ayrıca burası, Osmanlı donanmasının Malta’ da karaya ilk çıktığı yer olduğundan bizim için de önemli bir yer.

 

luzzu

3078229928_9dfe96d895

3140797416_f0e628d66a

 

MALTA ERİĞİ NERELİ?

3433981774_671916cd18

Bu arada Malta eriği(yeni dünya)  konusuna da değinmeden geçemeyeceğim.  Malta'ya giden her Türkün ısrarla sorduğu, karşılık olarak Maltalıların "ne eriği " babında boş boş bakmalarına neden olan bu meyveye Maltalılar sadece erik dedikleri halde  bizim neden Malta eriği dediğimizi çözemedim. Ki anavatanı Japonya olan bu meyve Türkiye'ye 19.yy'ın ikinci yarısında Amerika'dan ithal edilmiş. Biz neden Malta eriği demişiz bilmiyorum.

2 yorum:

minimalist said...

hadi bakalım yeni hayatınıza hoşgeldinİz; tabii biz de. Önce resimlere baktım; harika! Yazıları ise şimdi okuyacağım.

Gökçe Karakaya Gül said...
This comment has been removed by the author.