Related Posts with Thumbnails

Saturday, August 21, 2010

CHIUSO PER FERİE (TATİL NEDENİYLE KAPALI)


Arkadaşlarımız, Roma'ya geldiğimizden beri çeşitli vesilelerle Ağustos ayına yapılacak iş bırakmamamız gerektiğini, çünkü herkesin tatile gittiğini ve bu nedenle şehrin epeyce boşaldığını söylüyorlardı. Ancak Roma'nın Ağustos'ta bu kadar tenhalaşacağını hiç düşünmemiştik.

Turistik mekanlar haricindeki caddeler bazen sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş hissi verircesine bomboş, dükkanlar çoğunlukla kapalı. Hepsinin üzerinde rengarenk "tatildeyiz" yazıları var. O kadar ki, Ağustos ayında dişiniz ağrımamalı, ev eşyalarınız arıza yapmamalı.  Aksi takdirde haliniz harap. (Araba alım satımı vb. "komplike" resmi işlemler yaptırmayı zaten aklınızdan bile geçirmeyin) Özellikle dini tatil olan 15 Ağustos civarı durum iyice vahim. Örneğin biz, stratejik bir hata yaparak 15 Ağustos Pazar günü, normalde Pazar günleri de açık olan yakınımızdaki hipermarketten alışveriş yapmayı planladığımız için susuz kaldık! Dakikalarca dolaştıktan sonra ancak açık bulduğumuz bir bardan su alabildik.

Sözün özü, turistler de olmasa İtalyanlar resmen şehri kapatıp gidecekler!

Biz de Ağustos ayının ilk 3 haftasında "nöbetçi Romalı"lık yaptıktan sonra bu sabah Türkiye'ye uçuyoruz. Dönüşte yepyeni yazılarla görüşmek üzere, herkese şimdiden iyi bayramlar..

P.S. Arabamız bir gelsin, söz değişik yerler keşfedip yazacağım :)
0 yorum: