Related Posts with Thumbnails

Sunday, January 31, 2010

OBAMAMANİA

Obama'nın ABD başkanı seçilmesinin ardından, babasının Kenya'nın  doğusundaki Kogelo köyünden olması nedeniyle Kenyalılar, bunun kara talihlerini değiştireceğini umut ederek Obama'nın zaferini büyük bir coşkuyla  kutladılar. Aslında tüm Afrika başkanlık yarışının başından beri Obama'yı gönülden destekliyor, hatta zengin Afrikalılar Obama'nın seçim kampanyasına katkıda bulunuyorlardı ama, bu desteğin şekli Kenya'da apayrıydı. Ne de olsa Obama onların oğullarıydı. Bu nedenledir ki başkan seçildiği günün ertesi günü Kenya'da resmi tatil ilan edildi, halk sokaklarda dans edip sevinç gösterileri yaptı. Herkesin sevincinin şekli farklıydı. Kimi Obama'nın resimlerini t-shirtlere, kangalara (Afrika'ya özgü, genelde canlı renklerden oluşan ve türlü desenler içeren büyükçe şallara verilen addır. Mayodan eteğe kadar çeşitli şekillerde nasıl kullanılacağını içeren kitaplar dahi mevcuttur), matatuların (minibüs) camlarına bastı. Kimi ise Obama'nın şerefine o gece tavuk kesip yiyerek kendilerine ziyafet çekti (Kenya'da tavuk Avrupa'dan geldiği için etten daha pahalı).  Obama ile hiçbir bağı bulunmayan ülkemizde bile Başkan Obama onuruna 40 koyun kesilirken, Kenya'da onun adına tavuk kesilmiş çok mu!

Bizdekine benzer bir şekilde akrabacılığın, hemşericiliğin (kabilecilik formunda) son derece yaygın olduğu Kenya'da Obama'nın seçilmesi nedeniyle bu kadar büyük bir sevinç yaşanması oldukça normaldi aslında. Nasıl ki iktidara gelen birisi kendi kabilesinin mensuplarını kayırıyorsa, kökenleri Kenya'ya dayanan, üstelik daha önce defalarca Kenya'yı ziyaret etmiş olan Barack Obama da tabii ki Kenya'nın kalkınmasına yardımcı olacaktı. Her ne kadar Kenyalıların bu beklentileri kısa zamanda boşa çıkması da, Obama'nın seçilmesinden en azından Kogelolular istifade etti. Obama'nın seçilmesiyle köye bir gecede elektrik, su vb. hizmetler geldi, ayrıca köye birden bire önce muhabir, sonra ise turist akını oldu. Obama'nın seçimi kazanması benim bile işime yaradı, zira Obama'nın köyüne gitmek üzere Türkiye'den gelen nazik bir televizyon muhabiri bana tarhana getirdi (hamile olduğum için canım çekiyordu).

NOT: Son 3 yazımda benimle olamayan editörümün geri döndüğünü büyük bir mutlulukla ifade etmek isterim. Umarım editörsüz geçen dönemimde fazla sürç-i lisan etmemişimdir :)

obamania

 

 

 obamania1

 

obm 

 

mht1

Technorati Etiketleri: ,,,