Related Posts with Thumbnails

Wednesday, July 7, 2010

MERAK EDENLER İÇİN


Kitaptaki Fransız yemek eleştirmeni ölmeden önce oğlunu markete gönderip chouquettes almasını istedi. Fransa'da kilolarla satılan bu pastanın tarifine buradan ulaşabilirsiniz.
 
Peki ölüm döşeğinde iken ben ne yemek isterdim? Hiçbir şey. Sadece bir bardak soğuk su içmek isterdim.

Bu arada yarın yeni evimize taşınıyoruz. İnternetin ne zaman bağlanacağını bilmiyorum. Bu yüzden kısa süreliğine buralarda yokum. Bilgilerinize.
 

SORU ( YORUM ): ÖLÜM DÜŞEĞİNDE İKEN NE YEMEK İSTERDiNİZ?


Geçtiğimiz hafta sonu The Gourmet'yi aldım. 

Kitapta kalp yetmezliği nedeniyle ölmek üzere olan ünlü  Fransız yemek eleştirmeninin, ölmeden önceki son 48 saatinde, ne olduğunu tam olarak bilmediği ancak tadını unutamadığı yiyeceği arayışı anlatılıyor.

Kitabı şimdi yeşil domates isteyecek, olmadı anneannesinin yemeklerinden birini o da değilse dondurma diyerek bir çırpıda okuyuveriyorsunuz.

Kitabın sonunda adamın ölüm döşeğinde iken yemek istediği yiyeceğin ne olduğunu öğrendiğimde ise şaşırmadım dersem yalan olur.
Peki siz ölmeden önce  ne yemek isterdiniz?

Tuesday, July 6, 2010

REKORA DOĞRU


Geçtiğimiz perşembe sabahı bir taraftan keyifle kahvemi içip, diğer taraftandan da maillerimi okurken birden kapı çaldı. Odayı temizlemeye geldiklerini düşünerek kapıyı açtığımda karşımda eşimi buldum. Mesai saati içerisinde onu karşımda görmenin şaşkınlığını yaşarken, hemen odayı boşaltmamız gerektiğini, odanın yeni sahiplerinin kapının önünde beklediklerini söyledi.

Ben bir taraftan eşyalarımızı toplarken diğer taraftan da üç haftalığına kiraladığımız ve parasını ödediğimiz bir yeri neden şimdi boşaltmak zorunda olduğumuzu anlamaya çalıştım. Eşim, bizim adımıza otelle konuşan kişinin  üç değil, aslında iki haftalık rezervasyon yaptırdığını, ancak bu kişinin otelden gelen maili doğru düzgün  okumaması sonucu bize üç haftalık rezervasyon yaptırdığını söylemesi yani kısacası KÜÇÜK bir yanlış anlaşılma sonucu odayı şimdi boşaltmak zorunda olduğumuzu söyledi. 

Ne yalan söyleyeyim bu durum moralimi bozdu. O kişiye de kendimize de çok kızdım. Bizde de hata var tabii. Geçen sene de beş gün kalacağımızı söylememize rağmen otele üç günlük rezervasyon yaptırıp, son iki günümüzüde apar topar başka bir otele taşınmamıza neden olan kişinin neden sözüne güveniyorsun ki! Her ne kadar otelden verilen faturadan kaç gün kalınacağı  anlaşılması zor olsa da kontrol etsenize!

Netice itibariyle üç hafta kalacağız diye bendeniz bütün valizleri boşaltmış, eşyalarımızı da bir güzel yerleştirmiştim ki hepsini valizlere tepiştirmek  zorunda kaldım. Dolaplara yerleşen kıyafetleri banyodaki, mutfaktaki zavazingoları, oyuncakları... üç valiz, iki kabin çantası ve bir kısmı açılmış altı koliye tıkıştırarak, bizi diğer otele götürecek olan araca kırk dakika  içinde taşımayı başardım(k).

Eskiden olsa yarım saatte ancak markete gitmek için hazırlanırken şimdi neredeyse bu süre içerisinde taşınabiliyorum vesselam.