Related Posts with Thumbnails

Saturday, August 21, 2010

CHIUSO PER FERİE (TATİL NEDENİYLE KAPALI)


Arkadaşlarımız, Roma'ya geldiğimizden beri çeşitli vesilelerle Ağustos ayına yapılacak iş bırakmamamız gerektiğini, çünkü herkesin tatile gittiğini ve bu nedenle şehrin epeyce boşaldığını söylüyorlardı. Ancak Roma'nın Ağustos'ta bu kadar tenhalaşacağını hiç düşünmemiştik.

Turistik mekanlar haricindeki caddeler bazen sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş hissi verircesine bomboş, dükkanlar çoğunlukla kapalı. Hepsinin üzerinde rengarenk "tatildeyiz" yazıları var. O kadar ki, Ağustos ayında dişiniz ağrımamalı, ev eşyalarınız arıza yapmamalı.  Aksi takdirde haliniz harap. (Araba alım satımı vb. "komplike" resmi işlemler yaptırmayı zaten aklınızdan bile geçirmeyin) Özellikle dini tatil olan 15 Ağustos civarı durum iyice vahim. Örneğin biz, stratejik bir hata yaparak 15 Ağustos Pazar günü, normalde Pazar günleri de açık olan yakınımızdaki hipermarketten alışveriş yapmayı planladığımız için susuz kaldık! Dakikalarca dolaştıktan sonra ancak açık bulduğumuz bir bardan su alabildik.

Sözün özü, turistler de olmasa İtalyanlar resmen şehri kapatıp gidecekler!

Biz de Ağustos ayının ilk 3 haftasında "nöbetçi Romalı"lık yaptıktan sonra bu sabah Türkiye'ye uçuyoruz. Dönüşte yepyeni yazılarla görüşmek üzere, herkese şimdiden iyi bayramlar..

P.S. Arabamız bir gelsin, söz değişik yerler keşfedip yazacağım :)
Wednesday, August 18, 2010

KENYA: KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN TOPRAKLAR

Roma'ya  geldiğimizden beri pek çok kişi her yanı tarih kokan, meydanları insanları büyüleyen, mimarların ve heykeltraşların bir ülkeyi nasıl muhteşem hale getirebileceklerine çok güzel bir örnek olan Roma'yı çok merak ettiklerini söylüyor.

Buraya gelmeden önce ben de Roma'yı merak ediyordum elbette.  Ama Nairobi'de yaşamadan önce dünyanın hiçbir yeri Afrika kadar çekici, gizemli ve davetkar değildi benim için. Çünkü bir çok kişinin Roma hakkında söyleyecek bir şeyleri varken, söz konusu Afrika olduğunda karşıma adeta çok bilinmeyenli bir denklem çıkıyordu, keşfedilmeyi ve çözülmeyi bekleyen. Ve Nairobi'de yaşadığım iki yıl boyunca anladım ki bilmeyenlerin, gidip görmeyenlerin burun kıvırdığı Afrika, güzelliklerini ancak  kendisini keşfetmek isteyenlere sunuyor ve onların kalbinde apayrı bir yere sahip oluyor.

Türk Hava Yolları'nın sponsorluğunda gerçekleştirilen  "Kenya:Keşfedilmeyi Bekleyen Topraklar " belgeselinin tanıtım videosunu ben  çok beğendim. Her ne kadar seyyar dünyamda Roma'daki yeni hayatımızı anlatsam da bu videoyu sizlerle paylaşmadan edemedim.

THY Sunar: Kenya from Gokhan Yorgancigil on Vimeo.