Related Posts with Thumbnails

Monday, September 13, 2010

Tatil Dönüşü

Atalet (hareketin korunumu-inertia)  sadece doğadaki nesneler için geçerli bir fizik kanunu değil sanırım. Bu kanun, en azından belli ölçüde insan ruhu için de geçerli. Hareketli bir hayatınız yoksa bulunduğunuz yerden başka bir yere gitmek, seyahat etmeye alışmışsanız da durağan bir hayata sahip olmak zor geliyor insana.  Tam da bu nedenle  her tatil dönüşü bir hüzün kaplıyor içimi. Tam da alışmışken ayrılıyor olmanın hüznü. Bir de hayalini kurup da yapamadıklarımın. 

Gerçi bunların bir kısmını yapmam imkansız sanırım. Çünkü özlediğim bir yer, bir şey değil, daha önce yaşadıklarım oluyor çoğunlukla. Örneğin, mesele X caddesinde yürümek değil çoğunlukla, mesele X caddesinde özlediğiniz zaman dilimindeki halinizle yürümek. Hatta tam da bu nedenle bazen uzun zaman önce ayrıldığınız bir şehri ziyaret etmek, etmemekten daha çok keder verebiliyor insana. Çünkü o zaman anlıyorsunuz ki o şehri güzel yapan orada yaşadıklarınız, en çok da oradaki dostlarınızmış. Onlar olmadığında gözünüzde tüten o güzel şehir adeta nükleer savaşta yıkıma uğramış bir yere dönüşüyor. Fiziki olarak neredeyse herşey yerli yerinde ama ruhu yitik.

Hele yanınızda herkesin göz bebeği bir ufaklıkla birlikte ayrılıyorsanız, ayrılmak daha da zor geliyor. Biliyorsunuz ki gözlerinde tütecek afacan, eve her sessizlik çöküşünde yâd edilecek, gözler dolacak. Ama ne yapalım ki göçmek, değişmek aynı zamanda yenilenmek demek. Yerinde durmak, tekrarlara düşmek köreltiyor insanı. Yorucu da olsa, kalp acıtıcı da olsa göçüyor olmanın en iyi yanı da bu sanırım.

Bu düşüncelerle ayrıldığımız güzel memleketimizden sevgili evimize döndük. Biliyoruz ki buradan ayrılmak da ayrı bir hüzün kaynağı olacak. Ama olsun, kamyonların arkasında yazan yazılarda denildiği gibi "ömrümüzü yıllara değil, yollara veriyoruz" belki ama yollar da bize yeni heyecanlar, yeni dostluklar, yeni hayatlar veriyor. Belki tam da bu nedenle Metallica'nın  "Wherever I  my roam" adlı şarkısı  "ve yollar gelinim olur" diye başlıyor. Yollar bize gelin oluyor, çünkü hep yenilikler vaad ediyor...

Sırada: kertenkelelerin intikamı