Related Posts with Thumbnails

Friday, December 3, 2010

ÇEKİLİŞ YAPIYORUM


Dün metro aktarması için Termini'ye gittiğimde beni kocaman bir Noel ağacı karşıladı. Uzaktan oldukça gösterişsiz görünmesine rağmen üzerine asılan kağıtları merak edip, yanına yaklaştığımda aslında bu ağacın zannettiğim gibi sıradan bir Noel ağacı olmadığını fark ettim. Neden mi? Çünkü  ağacın üzerinde gördüğüm beyaz kağıtlar, onlarca insan tarafından Noel babaya yazılmış mektuplardı.

 Arkadaşı için Noel Babadan çocuk isteyen çok düşünceli birisi yazmış bu notu:) Kimileri de üşenmeyip kendilerini çizmişler :)


Bu kadar uzun bir mektupta ne yazdığını çok merak ettim doğrusu.Ağaçta asılı olan favori mektuplardan biri. Üzerinde " Sevgili Noel Baba, lütfen bul yıl normal bir insanla karşılaştır beni " yazıyor.  "Beğendim " yazılı pembe kağıtlara bakılırsa arkadaş bu dileği dileyen tek kişi değil sanırım.

Yeni yılın yaklaşması vesilesiyle ben de seyyar dünyamda  küçük bir çekiliş yapmaya karar verdim. Çekilişe katılmak için yapılması gerekenler:

  • Bloga üye olmak veya
  • Çekilişle ilgili facebook sayfanızda yada blogunuzda post yayınlamak
Çekilişe katılmak için bunlardan herhangi birini yapmak  ve ne yaptığınızı bu yazının altında yorum  olarak belirtmek yeterli olacak. www.random.org ile belirleyeceğim üç kişi  ise yeni yılda Aşk Çeşmesi'ne para atma fırsatı yakalayacaklar. Nasıl mı? Yukarıdaki notlarda olduğu gibi kazanan kişilerin isteklerini ve isimlerini bir kağıda yazıp, onlar için Aşk Çeşmesi'ne para atacağım. Ve bunların hepsinin fotoğrafını çekip, verecekleri adrese göndereceğim. Çekiliş 31 Aralık 2010'da sona erecek.

Wednesday, December 1, 2010

NUTELLALI TARİFLER

Birçok insan gibi ben de tam anlamıyla bir nutella bağımlısı, tutkunu hatta canavarıyım diyebilirim. Bu kadar çok nutella seven birisi olarak, nutellanın anavatanında bulunmaktan ne kadar memnun olduğumu tahmin edebilirsiniz. Çünkü nutellanın tarifinin ülkeden ülkeye değiştiğini okumuştum.  Her ne kadar Türkiye'de  satılan nutellayı en son üç sene önce yediğimden tadını tam olarak hatırlayamasam da İtalya'da yediğimiz nutellaların Kenya'da satın aldığımız nutellalardan kesinlikle daha güzel olduklarını söyleyebilirim. Çünkü buradan aldığımız  nutellaları  yediğimde  çikolata ve fındık aromasını çok daha fazla hissediyorum.


Ve Roma'ya geldiğimiz günden beri pek çok yerde nutellalı tatlılar görüyorum. Muffinler, tartlar, muslar, dondurmalar.. Geçen gün yemek kitabı alırken " Nutellalı Tarifler " kitabına rastgelince  kitabı almaya niyetlendiysem de benim vazgeçilmez nutella tarifimi hatırlayıp almaktan vazgeçtim.Tarifim ise çok kolay şöyle ki: Dolaptan nutella kavanozu gizlendiği yerden usulca alınır, içine büyükçe bir kaşık salınır ve katıksız olarak yenir.  Mmm..nefis! Bu arada ağızda kalan o muhteşem tadın gitmemesi için de dişler mümkünse hemen fırçalanmaz:)


Evimizde neredeyse her hafta kocaman bir nutella kavanozunu tek başına bitirebilen bir  "nutella canavarı " olduğundan eşim  gözümün doyması için bu 5 kiloluk nutella damacanalarından kavanozlarından almayı teklif etti. Beş kilo nutellayı bir hafta içerisinde yediğimde bir daha hiç nutella yemeyeceğimi düşünüyor zavallıJ


Bu arada Roma'da oldukça meşhur olan ve bir çok yerde şubesi bulunan  Blue İce'in bir şubesi de bizim oturduğumuz semtte, hatta evimize beş dakikalık bir mesafede. Burada neredeyse aklınıza gelebilecek her çeşit meyveden yapılan gelatoları bulabilirsiniz. Ayrıca gelatoları olduğu kadar nutellalı mousseları ve nutellalı krepleri de çok güzel yapıyorlar.
Krep yaparken kullandıkları malzemeler