Related Posts with Thumbnails

Wednesday, July 13, 2011

ROMA'NIN UCUBESİ

Malum, ülkemizdeki ucube krizi gündemi epey işgal etti. Dünyanın en önemli sanatçılarını yetiştiren, rönesansa beşiklik yapmış sanat ülkesi İtalya'da bir ucube krizi yaşanmaz sanmayın! Roma'da kısa süre önce yine bir heykel yüzünden ucube krizi yaşandı. Ne yaparsınız, modern sanat herkese hitap etmiyor :)

Roma'nın ana tren istasyonu olan Termini'ye yakın bir alana bir önceki Papa olan Jean Paul'ün heykeli yapıldı ve heykelin açılışının ardından olan oldu. Zira Jean Paul'ün şaka olsun diye bir çocuğu pelerininin altına almasını tasvir etmeyi amaçlayan heykelin yüzü Jean Paul'e, alt bölümü ise pelerinine hiç mi hiç benzemiyor. Eseri yapan heykeltraş Oliviere Rainaldi ne kadar ünlü olursa olsun benzetememiş işte kardeşim :) Hem heykelin Vatikan'ın onayına sunduğu eskizlerle uzaktan yakından ilişkisi de yokmuş (haberlerin yalancısıyım).

Buyrun işte, karar sizin:


Soru biiir, o nasıl kafa öyle! Sizce de Mussolini'yi andırmıyor mu?


Pelerin olduğu iddia edilen bu bölümü çadıra ve nöbetçi kulübesine benzetenler olduğu gibi, içinde bomba patlamış görüntüsü verdiğini söyleyenler de var :) Bazıları da heykelin evsizler için ideal bir sığınak olduğunu söylüyorlar.Heykelin yıkılmasını isteyen bir çok kesim var. Eleştiri sahiplerinin başında tabii ki Vatikan ve Polonyalılar geliyor.11 yorum:

figoltx said...

Hiçbir sanat eserine ucube demeye dilim varmiyor. Ammaaaaaa bu heykelin kafasinda altin oranti diye bir sey mevcut degil? Suratin yarisi yüz yarisi alin. Bu ne biçim oranti? Modern sanat yaklasmina bagli bu sekilde yapildigini da pek düsünemiyorum. Bence tamamen beceriksizlik ürünü :-(...

Mr. Tambourine Man said...

Şimdi benim anlamadığım şey ucube veya değil neden yıkılıyor heykel? Amaç ne yani? Hani buradaki heykel papayı simgeliyor da dinsel bir nedenden dolayı çok alıngan İtalyanlar diyelim, e bize ne oluyor? Hani ülke heykelden geçilmiyor da, herkes heykelle uğraşıyor da kim ne diye yıkıyor? kime ne gibi bir zararı var? Anlamıyorum cidden. Bu heykelin de mesela kime ne zararı var. Garip bir şey işte illa bir şeye mi benzemesi lazım yıkılmaması için? Sürrealist resimler de bir şeye benzemiyor veya kübizim de saçma o zaman. Ne bileyim garip. Yanlış anlamayın size bir şey dediğim yok tepkim genel. Üzülüyorum bu tip şeylere.

cecil said...

ay bu ne !

Asli A. said...

Ahahaha, o kadar tepki almış ki yıkılsın mı yıkılmasın mı diye olağanüstü toplantı yapılmış Belediye'de diye duydum ben de :)))

cecil said...

valla hiç düşünmesinler bence :)

Göçebe said...

Figoltx, Mr. Tambourine Man, cecil Roma'ya daha önce hiç geldiğiniz mi bilmiyorum ama herkesin de bildiği gibi Roma meydanlarını dünyaca ünlü heykeltraşların muhteşem eserleri süsler. Göz alıcıdır hepsi, yıkmayı aklınızın ucundan geçirmeyi bırakın bakmaya doyamazsınız... Bir sanat eleştirmeni ya da bu işin bilir kişisi değilim ama bu olmamış işte, bir şeye benzemiyor :).

Yıkılmasından yana değilim ama. Çünkü önünden her geçişimizde beni çok eğlendiriyor. Baktıkça gülüyorum :)

Göçebe said...

Aslıcım yıkılmaz umarım zira epey bir eğlendirdi beni :)

içimizdeki karnaval said...

Güzel olarak nitelendiremeyeceğim ama emek verilmiş...Sanatçının düşüncelerini okuyabilseydik keşke...Yıkılmaz umarım , kendince değişik bir havası var :)))

figoltx said...

Göçebe sanirim Roma'ya 3 kere düstü yolum. Roma severek sokaklarinda dolastigim bir sehirdir. Ben de kiyisindan sanatla, seramik, resim ve agaç baski konularinda ugrasan biri olarak emek verilmis asla yikilsin diyemem. Ancak basinda sanatçinin eseri ile ilgili bir açiklamasi var mi? Papayi sanki hidrosefal kafa olarak tasvir etmi :-)... Selamlar halen Nairobi'den...

cecil said...

göçebe ; yolum düşmedi o taraflara hiç .. fakat diğer muhteşem eserlerin değerini arttırdığını düşünürsek yıkılmasın evet :) değiştirdim fikrimi :)şu dakika itibariyle :)
sevgiler..

Missbone said...

Sanatçının kafasında olanı biteni bilmeden yorum yapamam. Ama yıkılmasın sanat eseri ya :( (çirkin de olsa)