Related Posts with Thumbnails

Saturday, December 10, 2011

ÖRÜMCEK ZEHRİNİN PANZEHİRİ TARANTELLA DANSI

Lütfen bu yazıyı TARANTELLA DİNLE yerek okuyun.

Güney İtalya'da geleneksel bir dans türü olan tarantella, 15.- 17. yy arasında  İtalya'yı tabiri caizse kasıp kavurmuş. İtalyanlar, bu dansın tarantula adlı örümceğin sokmasıyla ortaya çıktığına ve sokulanların ancak bu dansı yaparak iyileşebileceğine inanıyorlarmış. Zaten gerek tarantella dansının gerek  tarantula örümceğinin adı İtalya'daki Taranto kentinin adından türetilmiş.

Bir nevi terapi dansı olan tarantellayı icra edenler renkli kıyafetler giyip, kırmızı kurdeleler takıyorlar. (Hastaların renklere verdikleri tepkilerden dolayı) Amaç dans edip, şarkı söyleyerek örümceğin zehrini ter ile atmak. Harry Potter'da da  " Tarantallegra Büyüsü " vardı.  Bu büyü, kişinin bacaklarının kontrolsüz biçimde hızla hareket etmesine neden oluyordu, tıpkı tarantella dansında olduğu gibi. Merak edenler bu dansı   BURADAN izleyebilirler.

Ayrıca İtalya'da halen tarantellayı çok yaygın olarak kullanıyorlar. Düğünlerde, partilerde, eylemlerde...Godfather filmini izleyenler hatırlayacaklardır. Filmin ilk bölümündeki düğün sahnesinde tarantella çalınıyordu .

Araknofobisi olan arkadaşlar, belki bu müzikle tarantulaları sevmeye başlarlar, ne dersiniz?  

4 yorum:

Berceste said...

Hoydeee diyesim geldi videoyu seyrederken :)

Ev ahalisi uyuyor, sessiz seyrettim de :)

Harry Potter'da o kadar cok yerden alinmis objeler var ki! Yazarinin muhtesem hayal gucu var zannederdim ama Ingiltere'de yasadigim donemde gordum ki, zaten etrafini anlatiyormus :) Biraz tarih, biraz biyoloji bilgisi, biraz genel kultur de bu is icin yetermis. Bu da onu Kralice'den bile zengin yapti :) Helal olsun!

Göçebe said...

Aynen Berceste. Dinleyince insanın içi kıpır kıpır oluyor.

J.K. Rowling gerçekten çok iyi bir iş çıkarttı. Harry Potter'da dediğin gibi alıntılar muhakkak ki var. Ama bunları hayal gücüyle sentezleyip, okuyucuları sıkmadan sunması takdire şayan doğrusu.

Esotron said...

çok ilginç zehrin dans ederek atılması, terleme yoluyla :)
eğlenceli bir dansmış :)
sevgiyle..

Göçebe said...

Esotron, bu dansın çok eğlenceli bir tedavi yöntemi olduğu kesin :)