Related Posts with Thumbnails

Wednesday, February 16, 2011

Rönesansın Beşiği: Floransa (1. Bölüm)

Rönesansın beşiği, döneminin en zengin kentlerinden birisi olan Floransa (Firenze), Leonardo Da Vinci'den Michelangelo'ya, Donatello'dan Galileo'ya birçok dahiye ev sahipliği yapmış harika bir şehir. Floransa'ya yaptığımız bu ilk ziyaret günü birlik olduğu için şehirde hızlı bir tur yapmakla yetindik. Ancak bu hızlı tur bile bizi şehre hayran bırakmaya yetti.


Turumuza şehrin merkezi olan Piazza della Signoria'dan başladık. Rönesans döneminde birçok sanat eseri kilise tarafından ahlak kurallarına uygun olmadıkları gerekçesiyle bu meydanda yakılmış. Meydanın en dikkat çeken yapısı fotoğrafta gördüğünüz, şehrin belediye sarayı Palazzo Vecchio. Günümüzde sarayın büyük bir kısmı müze olarak kullanılıyor.


Palazzo Vecchio'nun önünde etkileyici bir heykel galerisi var.


Sarayın solunda ise Neptün çeşmesi ve heykeli bulunuyor.


Müzeyi gezecek vaktimiz olmasa da sarayın içine şöyle bir göz attık.Meydanın hemen yanıbaşında yer alan ve kurulduğu yer açısından bir hayli ilginç bulduğum bu pazarda Floransa'nın meşhur deri ürünlerinin yanı sıra şal vb. çeşitli aksesuarlar ile hediyelik eşyalar satılıyor.


İkinci durağımız meşhur "il Duomo" (kubbe) katedrali. Yapımına 1296 yılında başlanan katedral, kubbesinin inşa edilmesinin ardından 1436 yılında tamamlanmış.Katedralin mermer dış cephe kaplamaları ancak 1887'dae tamamlanabilmiş. Renk-malzeme seçimi ve işlemelerin etkisiyle dış cephenin Endülüs ve Fas'ı hatırlatan oldukça doğulu bir havası var.


Katedralin her yanı harikulade heykel ve işlemelerle kaplı.Kubbeyi süsleyen fresklerin güzelliğini tam olarak anlayabilmek ancak kubbeye tırmanmakla mümkün. Bu seferlik zaman darlığı nedeniyle ertelediğimiz bu tırmanışla hem freskleri yakından görebiliyor, hem de kubbenin üstüne çıkarak Floransa'yı yukarıdan seyredebiliyorsunuz. Duyduğumuz kadarıyla 463 basamaktan oluşan uzun ve iki kişinin aynı anda geçmesine imkan tanımayacak kadar dar spiral bir merdivenden çıkmanız gerekiyor. Bu zorlu tırmanıştan özellikle klostrofobisi olanların uzak durması gerekiyor.


Katedral'in bulunduğu meydanda yer alan bu binanın mimarisi ne kadar da tanıdık değil mi?

Devam edecek...