Related Posts with Thumbnails

Sunday, February 20, 2011

Floransa 2Malum su olmadan medeniyet olmuyor. Floransa'nın su koynağı ise Roma'dan da geçen Tiber Nehri'nden sonra orta İtalya'nın en önemli nehri olan Arno Nehri.


Nehrin üzerindeki en önemli köprü olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), Floransa'nın 2. Dünya Savaşı'ndan zarar almadan çıkan tek köprüsü. Hitler'in köprüye dokunulmaması için açık talimat verdiği, ancak köprünün kullanılmaz hale gelmesi için giriş ve çıkışındaki binaların yıkıldığı söyleniyor.Köprünün üzerinde daha çok kuyumcular  ve hediyelik eşya dükkanları var. Geçmişte dükkan sahipleri kent yönetiminden izin almak suretiyle ürünlerini dükkanlarının önüne koydukları tablalarda sergilerlermiş. İflas (bankruptcy) tabirinin de bu köprüde doğduğu söyleniyor. Borçlarını ödeyemeyen tüccarların tablaları (banco) askerler tarafından kırıldığı (rotto) ve tüccar artık iş yapamaz hale geldiği için bir tüccarın batmasına "bancorotto" yani kırık tabla denirmiş. Bu tabir zamanla iflas kavramını anlatmakta kullanılır olmuş. Bizde olsaydı iflas edenlere tablası kırık demek gerekecekti anlayacağınız.Çarşıyı gezerken "bu köprü bizim bir şehrimizde olsaydı adını "çarşılı köprü" koyardık" diye düşündüm. Gerçekten de daha sonra, bu yazıyı yazarken merak edip google'da "çarşılı köprü"yü aradım ve Bursa'daki Irgandi Köprüsü'ne çarşılı köprü dendiğini öğrendim. Bu bilgiyi aldığım siteye göre dünyada dört tane çarşılı köprü bulunuyormuş (Bursa, Floransa, Venedik ve Lofça -Bulgaristan-).

Floransa ziyaretimiz boyunca müzik çalarak ve dans ederek etraftakilerin eğlenceli vakit geçirmesini sağlayan, bir yandan da dağıttıkları broşürlerle propoganda yapan bu Budistlere defalarca rastladık.


Ve işte İtalya'da gördüğümüz en iyi sokak sanatçılarından birisi. Merak edip çantada yazılı web sitesini ziyaret ettim. Sanatçının sayfasında kendisi hakkında bilgiler ve farklı Avrupa ülkelerinde yaptığı gösterilerin fotoğrafları var.
Yolların bazı bölümleri, sokak ressamları için ayrılıp çerçevelenmiş.


Ziyaretimiz günübirlik olduğu için Floransa'dan şehre doyamadan ayrıldık. Ancak bu, gelecek sefer için bizi daha çok iştahlandırdı..