Related Posts with Thumbnails

Friday, April 22, 2011

Bugün Aşk Çeşmesi'nde Sizin İçin


bir dilek tutup, para attım. Umarım her şey gönlünüzce olur. Sevgiler...                                


Benim yılbaşı hediyelerim de elime ulaştı. Çok çok teşekkürler sevgili stylebyDemlin.

Tuesday, April 19, 2011

Roma'da Bahar ve Eşeğini Yeniden Bulan Blogcu

Önce işin eşeği yeniden bulmayla ilgili faslı:

Baharın gelmeye başlamasıyla her hafta farklı yerlere kaçma planları yapmaya başlamışken, üstüne üstlük dipnot.tv'de blogumla ilgili güzel bir yazı yayınlandığını şans eseri öğrenip yeni şeyler yazmak için motive olmuşken blogger Türkiye'de yasaklanınca epeyce moralim bozuldu ve yazılarıma bir süre ara vermek zorunda kaldım. İşin sonunda eşeğini yeniden bulan fakir misali "neyse ki çok üzün sürmedi" deyip teselli buldum ama umarım böyle anlamsız bir yasakla bir daha karşılaşmayız.

Roma'da Bahar:

Bahar kuşkusuz her yerde ayrı güzel. Doğanın yeniden dirilmesi, güneşe ve açık havada dilediğince vakit geçirmeye hasret kalmış olmamızla da birleşince, hemen hepimiz baharı iple çekiyoruz. Bitki örtüsünün ülkemizdekiyle (özellikle İstanbul'la) benzerliği ve yeşil alanların fazlalığı göz önünde bulundurulduğunda Roma'nın baharı ayrı bir güzel.

İşte Roma'nın en sevdiğimiz yeşil alanı olan Villa Borghese'den bahar manzaraları:Özellikle İstanbullular için bahar deyince ilk akla gelen ağaçlardan birisi hiç kuşkusuz erguvan. Tamam Boğaz'daki halleri harikulade, ama yine de erguvanlar Roma'da da bir başka güzel.


Yanından defalarca geçmiş olsam da, ancak bu sefer fark ettim fotoğraftaki saatin su ile çalıştığını. Saatin altında yer alan camlı bölmede sürekli dolup boşalan kaplardan oluşan, su değirmenine benzer bir mekanizma var.


Villa Borghese özellikle haftasonları Central Park'ı andıran canlı bir görüntüye sahip. 
                                          

İsteyen parkı segway, golf arabası, iki/dört kişilik bisiklet vb. bir araç kiralayarak keyifle keşfedebilir.


Parkın içerisinde yer alan cafeler arasında favorim Casina del Lago. Evet servisleri çok yavaş, bazen bir garsonun sizinle ilgilenmesi için epeyce beklemeniz gerekebiliyor ama olsun, zaten bir an önce yiyip/içip gitmek isteyen kim :) 


Roma'nın tüm turistik bölgelerinde rastlayabileceğiniz bu büfeleri seyyar diye ucuz sanmayın sakın, fiyatlarının cafelerden pek farkı yok.
Tahta oyuncakları her zaman çok sevmişimdir. Sade ve güzel, tıpkı bu oyun parkındakiler gibi..Son bir not: Villa Borghese İspanyol Meydanı, Piazza del Popolo ve Via Veneto gibi Roma'nın en popüler mekanlarına çok yakın. Bu nedenle şehri gezerken burada bir mola vermenizi ve parkın Piazza del Popolo'ya bakan kısmından manzaranın tadını çıkarmanızı tavsiye ederim..