Related Posts with Thumbnails

Thursday, May 19, 2011

Orvieto 1

Orvieto, Roma'ya yaklaşık 130 km. mesafede, 300 metre yükseklikteki volkanik bir platoya kurulmuş küçük ama etkileyici bir şehir. Kent, üzüm bağlarının ve bahçelerin olduğu yemyeşil bir doğanın ortasında adeta bir kale gibi yükseliyor.Aracınızla şehrin merkezine kadar gidip trafiğe kapalı alan öncesinde park edebileceğiniz gibi, trenle geliyorsanız yamacın dibinde yer alan tren istasyonundan şehre gitmek için fünikülere binebilirsiniz.Taş evleri ve daracık sokaklarıyla hoş ve bir o kadar da tanıdık bir havası var şehrin.Efsanevi Fiat 500 (Cinque Cento) tam da bu sokaklar için yapılmış.
Kentin en önemli turistik noktası, İtalya'nın en önemli katedralleri arasında gösterilen Duomo. Katedralin 1263'te başlanan inşaatı üç asır boyunca devam etmiş. İnşaatin bu kadar uzun sürmesinin nedeni ise teknik ve siyasi zorluklar ile kullanılan malzemelerin pahalı olması ve inşaatta görev alan ünlü sanatçıların ücretlerinin ödenmesindeki güçlükler.Katedralin en dikkat çekici yanlarından birisi olan ön cephede yer alan kabartmalar, döneminin en ünlü sanat eserleri arasında gösteriliyor.
Toplam 4 büyük parçadan oluşan kabartmalarda, Adem ve Havva'nın yaratılışından kıyamete kadar Hristiyanlığa göre insanlık için önemli bütün olaylar son derece canlı bir biçimde tasvir edilmiş.
Tahmin edebileceğiniz üzere yukarıdaki kabartma cehennem tasvirine ait.
Katedralin bence en etkileyici eserlerinden birisi, Scalza tarafından 1579 yılında yapılan ve sekiz yılda tamamlanan Pieta. Pieta, Hristiyan sanatında Hz. Meryem'in Hz. İsa'nın cansız vücudunu kucağında tuttuğu eserlere (genellikle heykel) verilen isim. Bunlardan en ünlüsü tabii ki Michelangelo tarafından yapılan ve halen Aziz Petrus Bazilikası'nda bulunan heykel.
Bu etkileyici heykel adeta canlı gibi. Ayrıntılardaki mükemmeliyet harikulade.
Koldaki damarlar, eldeki mıh izi.Yara ve akan kanlar.

Son bir not: Blogumu takip ederek daha fazla gezmemi ve keşfetmemi teşvik eden siz değerli okuyucularıma bundan sonra gittiğim yerlerden kartpostal göndermek istiyorum. Orvieto yazılarıma yorum yazanlar arasından çekeceğim kura sonucu bir arkadaşımıza ilk kartpostalı göndereceğim...