Related Posts with Thumbnails

Wednesday, June 8, 2011

Orvieto 2

Katedralden sonra Orvieto'da özellikle görmek istediğimiz ikinci yer St. Patrick Kuyusuydu. 


Felaketler, savaşlar gibi acil durumlarda su ihtiyacını karşılamak üzere 1527 yılında inşaatına başlayan kuyu 10 yılda tamamlanmış.


En ilginç özelliği ise iniş ve çıkış için birbirleriyle kesişmeyen 248 basamaklık iki ayrı spiral merdivenden oluşuyor olması. Böylece su taşıyan katırlar ayrı kapılardan girip çıkabiliyormuş. 
Kuyuda doğal ışıklandırmanın dışında ışıklandırma yok. Işıklandırmayı sağlamak üzere kuyuya harika bir görüntü veren 70 tane pencere yapılmış. 


Kuyunun derinliği 62 metre, genişliğiyse 13 metre. Aşağıya indikçe ortam daha nemli ve serin hale geliyor. Klostrofobisi olanların uzak durması gereken bir yer anlayacağınız.


Su olur da içine para atılmaz mı :)


Kuyunun dibinden bakınca..


Bu kez flaşlı.

Kuyuyla ilgili olarak internette yapılan yorumlardan birinde kuyuya giderken yanınızda kesinlikle cep telefonu bulundurmanızı tavsiye eden bir not görünce açıkçası şaşırdım. Meğer notun sahibi kuyuyu ziyaret etmeden iki gün önce bir turist, görevliler ziyaret saati bittiğinde kapıyı kapatıp gidince içeride mahsur kalmış ve telefonu yanında olduğu için yardım talep edebilmiş..Orvieto'ya Nasıl Gidilir?

Trenle: Roma Termini'den Orvieto'ya 1 saat 6 dakikada varan tren 14.50, 1 saat 20 dakikada varan tren ise 7,10 Euro. Trenden indikten sonra şehre gitmek üzere füniküleri kullanabilirsiniz.

Arabayla: Orvieto Roma'dan yaklaşık 130 km ve otobandan (A1) gittiğiniz takdirde yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor.