Related Posts with Thumbnails

Wednesday, June 15, 2011

Civita di Bagnoregio

Civita di Bagnoregio, Roma'nın kuzeyinde yer alan, Etrüskler tarafından M.Ö. 6. yy.'da kurulmuş küçük ama gerek uzaktan görünüşü, gerek mimarisiyle etkileyici bir şehir. 17nci yüzyılda yaşanan bir deprem nedeniyle kardinalin ve yöneticilerin bugünkü Bagnoregio'ya taşınmak zorunda kalmasının ardından şehir popularitesini yitirmeye başlamış. Bugün ise nüfusunun yazları 12, kışları ise 100 civarı olduğu söyleniyor. Yani aslında gerek yüzölçümü, gerek nüfusuyla şehir denemeyecek kadar küçük bir yerleşim yeri burası.Volkanik tüf üzerine kurulan bu küçük şehir adeta karasal bir ada görüntüsünde. Dünyayla bağlantısı ise ancak bir kaç kişinin birlikte yanyana yürüyebileceği dar bir köprü vasıtasıyla sağlanıyor.Panoromik


Şehre varmak biraz yorucu olabiliyor. Hem köprü uzun, hem de şehre çıkmak için bir miktar tırmanmak gerekiyor.
Mimaride tanıdık bir hava var.Bu güzel ve ilginç şehir, üzerinde bulunduğu volkanik yapı sürekli olarak aşındığı için yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu nedenle "ölen şehir" olarak da anılan Civita di Bagnoregio'yu kurtarmak için çelik direklerle güçlendirme çalışması yapılması gündemdeymiş. 


Köy meydanlarını andıran bu alan, şehrin belki de tek meydanı.Şehri birkaç saatte gezmeniz mümkün. Sessizliğin hüküm sürdüğü, günümüzden uzak farklı bir dünyanın tadını çıkarmak isterseniz burada konaklamayı da tercih edebilirsiniz tabii.


Civita di Bagnoregio gerçek anlamda trafikten arındırılmış bir yer. Bunlar da yük taşıma amaçlı kullanılan, şehirde görüp görebileceğiniz en büyük taşıtlar.


Tabelada "Civita di Bagnoregio, İtalya'nın en güzel şehirlerinden birisi" yazılı.

Nasıl gidilir?
Roma'dan 120 km uzaklıktaki Civita di Bagnoregio'ya ulaşmak yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Yolun çoğu otoban, sonraki bölümü ise biraz virajlı olmakla birlikte doğanın muhteşem olması nedeniyle gayet keyifli. Floransa, Orvieto veya civardaki başka şehirlere arabayla gitmeyi planlıyorsanız Civita di Bagnoregio'ya da uğramanızı tavsiye ederim. Bagnoregio'ya vardıktan sonra şehre girip hiç sapmadan devam ettiğinizde şehri Civita di Bagnoregio'ya bağlayan köprüye varabilirsiniz.