Related Posts with Thumbnails

Wednesday, July 13, 2011

ROMA'NIN UCUBESİ

Malum, ülkemizdeki ucube krizi gündemi epey işgal etti. Dünyanın en önemli sanatçılarını yetiştiren, rönesansa beşiklik yapmış sanat ülkesi İtalya'da bir ucube krizi yaşanmaz sanmayın! Roma'da kısa süre önce yine bir heykel yüzünden ucube krizi yaşandı. Ne yaparsınız, modern sanat herkese hitap etmiyor :)

Roma'nın ana tren istasyonu olan Termini'ye yakın bir alana bir önceki Papa olan Jean Paul'ün heykeli yapıldı ve heykelin açılışının ardından olan oldu. Zira Jean Paul'ün şaka olsun diye bir çocuğu pelerininin altına almasını tasvir etmeyi amaçlayan heykelin yüzü Jean Paul'e, alt bölümü ise pelerinine hiç mi hiç benzemiyor. Eseri yapan heykeltraş Oliviere Rainaldi ne kadar ünlü olursa olsun benzetememiş işte kardeşim :) Hem heykelin Vatikan'ın onayına sunduğu eskizlerle uzaktan yakından ilişkisi de yokmuş (haberlerin yalancısıyım).

Buyrun işte, karar sizin:


Soru biiir, o nasıl kafa öyle! Sizce de Mussolini'yi andırmıyor mu?


Pelerin olduğu iddia edilen bu bölümü çadıra ve nöbetçi kulübesine benzetenler olduğu gibi, içinde bomba patlamış görüntüsü verdiğini söyleyenler de var :) Bazıları da heykelin evsizler için ideal bir sığınak olduğunu söylüyorlar.Heykelin yıkılmasını isteyen bir çok kesim var. Eleştiri sahiplerinin başında tabii ki Vatikan ve Polonyalılar geliyor.