Related Posts with Thumbnails

Sunday, August 14, 2011

Roma'dan Küçük Bir Kaçamak: Nemi


Dağ çilekleri ve harika doğasıyla Nemi, Roma'daki telaşeli hayattan (ve yazın Roma'nın nemli sıcağından) kısa bir süreliğine de olsa kaçmak isteyenler için ideal bir yer. Roma'ya yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki bu şirin ve yemyeşil kasabanın adı  "Nemus " yani koruluktan geliyor.






Kasabanın aşağısında yer alan Nemi Gölü'nün biz ziyaretçiler için temel değeri manzaraya yaptığı eşsiz katkı olsa da, aslında göl arkeolojik açıdan da önemli. Burada dönemine göre oldukça ileri teknolojiyle yapılmış ve olağanüstü büyük boyutlara sahip iki batık Roma Gemisine ait kalıntılar bulunmuş. Milattan sonra 1. yüzyılda yapıldığı söylenen gemilerin neden inşa edildiği tam olarak bilinmiyor (belki de yeni bir tufan bekliyorlardı). Ancak bulunan kalıntılardan birisi yapımında kullanılan mermerler, mozaik kaplı zemini ve hamamlarıyla adeta dönemin Titanic'iymiş.


Nemi deyince belki de akla ilk gelen şey çilek. Kasabada neredeyse adım başı satılan küçük dağ çilekleri waffle üstünde veya dondurmayla birlikte harika gidiyor.


Kasaba turistlerin uğrak yeri olunca halk güzel dağ çileklerini pazarlayabilmek için akla gelebilecek her şeyin çilekli hallerini üretmiş.


Çilekli sabunlar.


Çilekli makarna


Çilekli risotto için çilekli pirinç


Ve tabii ki leziz reçeller..


Farklı kurutulmuş mantar çeşitleri



Lavanta sirkesi..


Nemi'de ailecek çok güzel vakit geçirdik.  YH çilekleri o kadar çok sevdi ki, sokak aralarına diktikleri bu çilekleri koparmaya kıyamayıp onları "cici cici " diye sevdi.





Kurumaları için dışarı asılan çamaşırlar ve kasabalı kadınların tahta çubuklarla ördükleri işlemeler çok tanıdık değil mi?





Nemi'de rastladığımız bu köpek de en az kasabalı kadar misafirperverdi :)