Related Posts with Thumbnails

Sunday, October 23, 2011

Güzel Bir Haberim Var


Sevgili okur, iki sene önce bugün  "seyyar dünyamın  hikayesi "ni yayınlayarak tanıştım seninle. Kimsin, nerelisin, ne yiyip ne içersin hiçbir fikrim yok. Ama yazdıklarımı okuyarak, siteye yorum bırakarak bir şekilde hayatıma ortak olduğundan benim için çok değerlisin. Bu yüzden seninle de paylaşmak istediğim güzel bir haberim var.

Kenya'da başlayan hikayem Malta, ardından da  İtalya'da devam ediyor. Çoğunlukla gezip gördüğüm yerleri anlatmaya çalışıyorum. Ara sıra, az da olsa kendimden de bahsediyorum. Blogu başından itibaren okuduysan eğer üniversitede öğrenci iken evlenme kararı aldığımı,  çevremdeki bir çok kişinin "yahu sen deli misin ne işin var yamyamların! arasında" demelerine aldırış etmeden  mezun olur olmaz evlenip Afrika'ya gittiğimi ardından Malta'ya sonra da Roma'ya taşındığımızı biliyorsun zaten. 

Herkesin başta delilik olarak gördüğü bu tecrübe bana bir çok şey öğretti. Yeni ufuklara açılmak bana herşeyden önce kendimi keşfettirdi. Yazı yazmayı ve fotoğraf çekmeyi ne kadar çok sevdiğimi fark ettim mesela. Bu yüzden bu blogu kurdum ve blog sayesinde belki de hayatım değişti. Beş sene önce bana  "Roma muhabiri" olacaksın deseler, ne alakası var derdim. Ama kader bu ya, aslında en başta kendim için tuttuğum bu web günlüğünün de etkisiyle hiç düşünmediğim bir alanda çalışmaya başlamış buldum kendimi.


Tüm bu olup bitenler bana Steve Jobs'un Stanford Üniversitesi'nde yaptığı meşhur konuşmasını hatırlattı: İleriye bakarak noktaları birleştiremezsiniz, sadece geriye bakarak bu birleştirmeyi yapabilirsiniz. Bu nedenle sizin geleceğinizin resmini çizecek olan noktalara güvenmelisiniz, bir şeylere güvenmek zorundasınız, kimisi için hayat, kimisi için kader, tanrı, karma inancı her ne ise ona güvenmelisiniz. Yaşadıklarınıza ilk başta anlam veremeseniz de, geriye dönüp baktığınızda herşeyin bir nedeni olduğunu düşünmemek gerçekten de içten bile değil bazen.

Öyle işte, bu haberi sizinle paylaşmadan edemedim. Arada bir TRT ekranlarında bir pul resimle karşınıza çıkabilirim bundan sonra..


P.S. Söz, daha sonra pul resim halini özlediğimiz malum Atina muhabiri gibi olmayacağım ben :)