Related Posts with Thumbnails

Thursday, February 16, 2012

1. İpek Yolu Bienali ve " Son Kervan "Kaçımız İpek Yolu'nda seyahat etmeye cesaret edebilir? Hem de 18 ay boyunca deve sırtında...

Fotoğraf sanatçımız Arif Aşçı ve arkadaşları bunu yapabileceklerine inanmışlar ve 1996 yılında yola koyulmuşlar. Yolculuklarının sekiz ayını Çin'de, dört ayını Türkiye'de ve altı ayını da Orta Asya'da geçirmek üzere 18 ayda tamamlamışlar.


  Kervan Orta Asya topraklarında.


Çin'den İstanbul'a gelip projeyi bitirdiklerinde ise develeri gemilerle Venedik'e getirmeyi planlamışlar ama o günün koşullarında bunun çok kolay olmadığını anlayınca vazgeçmişler. Ancak "15 yıl sonra kervan değilse bile kervanın fotoğraflarını getirmek kısmet oldu " dedi Arif Bey. Hem de  Roma'daki  "2000 yıl öncesinin alışveriş merkezi " sayılan Mercato di Traiano Müzesi'nde, yani Trajan Pazarları  Müzesi’nde  " Son Kervan " adıyla açılan bir sergiyle.

Serginin diğer önemli ayrıntıları bugün TRT HABER'de saat 14.00 deki haber bülteninde yayınlanacağı için burada sadece Son Kervan'ın bende bıraktığı izleri paylaşmak istiyorum.


Sergide beğendiğim tüm fotoğrafların baş kahramanları kadınlar; kimisi bebeğiyle at sırtında giden bir anne, kimisi rengârenk kıyafetleriyle arz-ı endam eden bir genç kız,

kimisi de çalışan ve üreten bir kadın...


Nazım Hikmet, Saman Sarısı şiirinde Abidin Dino'ya  " Bana mutluluğun resmini yapabilir misin? " diye sorar. Mutluluğun resmi yapılabilir mi bilemeyeceğim ama fotoğrafı çekilebilir. Bakınız en sağdaki çocuğun gülümseyişine...


Sanatçı ve arkadaşlarının bu projeyi çok rahat koşullarda tamamlamadıkları aşikâr.


Çook ileride yaşadığımız, gezdiğimiz ülkeler 40'ı bulunca bir sergi açmak istediğimi paylaşmıştım burada.  " Son Kervan " bu anlamda işin nasıl olması gerektiğine dair ufkumu açtı ve bana yepyeni kapılar araladı. Ve şunu bir kez daha öğrendim ki  gidebilmek; kimi zaman bir deve sırtında kimi zaman ise at üzerinde  bile olsa insanı olgunlaştıran bir süreç.

Sergiden ayrıldığımda beynimin içinde Firarperest ( Elif Şafak) kitabındaki şu cümleler dönüp dolaşıyordu:  "Çakılı kalmamak sırf alışkanlıklardan ötürü demir attığın koylara. Çıkmak oralardan, gerçek dalgakıranların beri tarafına, bilmediğin memleketlere varmak, tatmadığın yemekleri yemek, sözlerini anlamadığın şarkılarla içlenmek, risk almak, dağılmak ve parçalanmak ve hasret çekmek buram buram, gurbetin tadına bakmak ve kendini yabancının gözünden görmek, şaşırmak yeniden, şaşırmak bir çocuk gibi dünyanın hallerine, çeşitliliğine, güzelliğine acımasızlığına... "

P.S: Mercato di Traiano Müzesi'ndeki  " Son Kervan " isimli fotoğraf sergisi 11 Mart'a kadar ziyaret edilebilir.2 yorum:

siyahkuğu said...

çok güzell resimlere hayran kalmamak elde değil çok profesyonelce tebrikler...

Anonymous said...

Ι'm impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that's both еqually educative anԁ amusіng, and let me tell you, you have hit the nail οn
the hеаd. The problem is аn isѕue that toο fеw ρeople аre speaκіng intellіgently about.
Νow i'm very happy that I found this in my search for something regarding this.

Feel free to visit my web site; seopressor version5