Related Posts with Thumbnails

Tuesday, March 6, 2012

Roma'da Graffiti Sanatı


Graffitiyi vandalizm olarak düşünenlerdendim ben de. Basit anlamıyla resimlerle ve yazılarla kendini anlatma biçimi olan graffiti benim için duvarların, kapıların, kamu alanların... izin alınmadan sprey boyalarla boyanması ve çirkinleştirilmesi anlamına geliyordu. Ta ki Roma'ya gelene kadar. 

Roma'ya geldikten sonra graffitiyi bir sanat dalı olarak görmeye ve saygı duymaya başladım. Roma sokaklarında çektiğim fotoğraflar da bu konudaki haklılığımı gösteriyor. Bir taraftan resimlerin estetik olarak ne kadar güzel olduğunu düşünürken diğer taraftan da çizen insanların psikolojisini merak ediyorum. Freud, çocuğun resim çalışmasının bilinç altında yatan istek ve korkulardan büyük ölçüde etkilendiğini söyler ya. Hatta psikologlar da çocukların yaptıkları resimlere bakarak iç dünyalarını tanımaya çalışırlar. Bu durum bence graffiti sanatçılarının çalışmaları için de geçerli.Sunday, March 4, 2012

Roma'nın Gastronomik Kafesi "CASTRONİ"


Castroni; gerek İtalyan, Türk, Japon, Ortadoğu, Tayland ve Hint gibi dünya mutfaklarına ait gastronomik lezzetleri birarada barındırmasıyla gerekse taze çekilmiş kahve ile hazırladıkları espressolar ile hem Romalıların hem de turistlerin uğrak noktası. Roma'da  bana tahin, bulgur, Hazer Baba Türk lokumu ve Yunanistan'dan gelen asma yaprağı bulabilmenin lüksünü yaşattıkları için benim de favori mekanlarımdan birisi. Bu zamana kadar edindiğim tecrübeyle diyebilirim ki; Roma'da aradığım bir ürün Castroni'de yoksa büyük bir olasılıkla başka hiçbir yerde yoktur.

Türk lezzetlerinin yanı sıra İtalyan makarnaları, risotta için çeşnili pirinçler, değerli zeytin yağları, nohut unu, kestane unu, keçi boynuzu, sushi malzemeleri, ayva marmeladı, zarif ve şık paketleriyle minyatür baharatları ve  daha aklınıza gelmeyecek onlarca ürünü burada bulmak mümkün.
Mürekkep balıklı ( Nero di Seppia)  spagetti. Bunu yerken dişleriniz simsiyah oluyor.


Doğal yollarla renklendirilmiş makarnalar. Tam buğday unuyla yapılmış makarnalar.


Risotto için rokalı, yaban mersinli ve ıspanaklı  pirinçler.


Ayrıca bu pirinçlerin çilekli ve bezelyeli olanları da var. 


Truf mantarlı pirinç ve sebzeli tam buğday


Kamut ununundan ekmek, bu şekliyle de yoğurtlu ve fesleğenli çorba yapıyorum.Ispanaklı ve biberli kuskuslar Siyah fasulye. Haşladıktan sonraki görüntüsü pek hoş olmasa da lezzetine dair bir şüpheniz olmasın.


Minyatür baharatlıklar ve zeytinyağları.
Keçi boynuzu.


Bilin bakalım bu ne? :)Şanslıyım ki 11 tane şubesi olan Castroni'nin bir şubesi de bizim mahallemizde. Ayrıca turistlerin rahatlıkla gidebilecekleri Flaminia ( Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri'ne çok yakın ) ve Ottaviano 'da ( Vatikan'da) da şubeleri mevcut. 

Castroni

Flaminia Şubesi
Via Flaminia 28-32, 00196 Roma

Ottoviano Şubesi 
Via Ottoviano, 55, 00192 Roma